Skip to content Skip to footer

Objawy endometriozy

Na samym wstępie warto zastanowić się i wyjaśnić, czym tak właściwie jest powszechnie występujące endometrioza. Warto wiedzieć, że endometrioza dotyka średnio co dziesiątą kobietę, a co więcej – połowa kobiet, która leczy się na niepłodność również boryka się z tą jednostką chorobową. Dlatego też warto dowiedzieć się więcej o tej jednostce chorobowej i zwiększyć swoją wiedzę na ten temat. Endometrioza to nic innego niż występowanie błony śluzowej macicy w innej lokalizacji, niż jama macicy.

Jakie są objawy endometriozy? Co warto o tym wiedzieć?

Głównym objawem endometriozy jest ból, może on pojawiać się w bardzo różnych lokalizacjach i może mieć naprawdę różne nasilenie. Typowo występuje przed wystąpieniem miesiączki, a co więcej może korelować z oddawaniem moczu lub defekacją. Możliwa jest również dyspauremia, czyli bolesne zbliżenia. endometrioza znacznie obniża jakość życia kobiety i sprawia, że codzienne funkcjonowanie jest utrudnione. Inne możliwe objawy zaawansowanej endometriozy to na przykład: krwisty mocz, krew w stolcu, a także duszność. Objawy endometriozy to także bardzo bolesne miesiączki, zdecydowanie jest to nieodłączny element tej choroby. Co więcej, miesiączki mogą być znacznie bardziej obfite.

Przyczyny endometriozy – co powinniśmy o tym wiedzieć?

Obecnie nie jest znana dokładna etiopatogeneza endometriozy. Istnieje wiele teorii tłumaczących jej powstawanie w organizmie kobiety. Uważa się, że komórki endometrium jamy macicy przemieszczają się wraz z krwią miesiączkową przez jajowody do jamy otrzewnej, gdzie zagnieżdżają się i ulegają takim samym przemianom podczas cyklu, jak typowe endometrium jamy macicy.

Endometrioza objawy – co jeszcze warto o tym wiedzieć?

Szczególny silny ból podczas miesiączki może uniemożliwiać prace oraz codzienne funkcjonowanie. Jeśli zajęte są płuco, to może wystąpić krwioplucie. Pacjentki mogą unikać współżycia ze względu na ból. Przyczyny endometriozy nie są dokładnie poznane, ale nie znaczy to, że nie ma dostępnego leczenia tej jednostki chorobowej. Jeśli podejrzewamy u siebie wystąpienie endometriozy to zdecydowanie warto zapisać się na wizytę u profesjonalnego i doświadczonego lekarze ginekologa. Nie warto czekać z takimi objawami, gdyż lekarz zapisze nam odpowiednie leki, które znacznie poprawią nasze funkcjonowanie i codzienne aktywności. Leczenie farmakologiczne pozwala na ograniczenie choroby i zmniejszenie jej objawów.

Leave a comment