Choroby związane z niewydolnością żylną kończyn dolnych mają wpływ na cały organizm i znacząco pogarszają komfort życia, ich następstwem może być udar lub zawał serca wywołany zatkaniem światła aorty przez skrzeplinę. W związku z powyższym bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie schorzenia i podjęcie działań zapobiegających dalszemu rozwojowi choroby.
Jak przebiega niewydolność żylna kończyn dolnych?
Niewydolnosc krążenia w obrębie naczyń krwionośnych wrotnych nóg spowodowana jest przez nieprawidłowe funkcjonowanie obecnych w nich zastawek, które dzieląc naczynia żylne na segmenty, usprawniają przepływ krwi nieutlenionej w kierunku serca.
Zaburzenia w przepływie krwi powodują jej cofanie się, czyli tzw. refluks żylny. Zmieszana, nieutleniona krew powoduje powstawanie zastojów w zatokach żylnych, powstawanie skrzeplin oraz nieprawidłową wymianę metabolitów białkowych gromadzących się w tkankach podskórnych, co objawia się bolesnymi obrzękami kończyn.
Widoczne na skórze żylaki kończyn dolnych jest to już zaawansowany stan chorobowy, w którym naczynia żylne na skutek wywoływanego w nich ciśnienia ulegają deformacji.
Diagnostyka żylaków kończyn dolnych
W celu zdiagnozowania niewydolności żylnej wykonuje się badanie mające na celu zbadanie szybkości przepływu krwi w naczyniach żylnych. Efekt ten osiągany jest poprzez wykonanie badania techniką USG Doppler.
Niewydolność żylna kończyn dolnych i metody jej leczenia
W grupie ryzyka zachorowania na żylaki kończyn dolnych są przede wszystkim kobiety. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że ilość przebytych ciąż wpływa na powstanie schorzenia. Dodatkowymi czynnikami chorobotwórczymi są wiek, otyłość, wady postawy, a także wrodzona skłonność do tworzenia się żylaków.
Flebolodzy zajmujący się chorobą, jaką jest niewydolnosc krążenia w naczyniach żylnych kończyn dolnych podkreślają, że najważniejsze jest wczesne wykrycie rozwijających się zmian. O możliwości powstawania żylaków informują pacjentów objawy takie jak bóle nóg, obrzęki w miejscu istnienia chorobowo zmienionych naczyń oraz uczucie ciężkości kończyn dolnych. Szybka diagnoza pozwala na uniknięcie inwazyjnych metod leczenia.
Do wczesnych terapii leczenia żylaków należą metody farmakologiczne oparte na roślinnych lekach przeciwzapalnych i przeciwzakrzepowych, kompresoterpia i skleroterpia mające na celu obkurczanie się nadmiernie rozszerzonych naczyń.