Skip to content Skip to footer

Nici chirurgiczne

Nici chirurgiczne są bardzo ważnym sprzętem w medycynie. Dzięki nim lekarze mogą opatrzyć zarówno większe rany operacyjne, jak i te mniejsze, które mogły powstać na przykład w przypadku rozcięcia palca butelką. Przez szybko rozwijający się rynek medyczny pojawia się coraz więcej rodzajów nici. Wszystko dzięki nowym technologiom oraz dostępności nowoczesnych materiałów z których ma być wykonana nić chirurgiczna.

Dlaczego nici chirurgiczne są tak ważne w medycynie?

Ma to związek przede wszystkim z możliwością opatrywania ran. Mają one zabezpieczać je przed dostaniem się szkodliwych drobnoustrojów w głąb organizmu. Ponadto chronią przed zaatakowaniem organizmu przez sepsę, która może doprowadzić nawet do śmierci. Na rynku występuje kilka rodzajów nici chirurgicznych, a mianowicie nici wchłanialne oraz niewchłanialne, jednowłóknowe oraz wielowłóknowe czy naturalne oraz syntetyczne. Ich podział związany jest przede wszystkim z ich różnymi funkcjami oraz tym, jak będą zachowywać się po kontakcie ze skórą człowieka. Nici wchłanialne zalecane są przede wszystkim przy mniejszych ranach, natomiast niewchłanialne przy większych ranach operacyjnych. Niektóre osoby mogą być uczulone na materiały syntetyczne, dlatego z myślą o nich powstały nici naturalne.

Czym wyróżniają się nici chirurgiczne wchłanialne?

Przede wszystkim wykonane są z materiałów, które są bardziej elastyczne. Wykonywane są najczęściej z kwasu poliglikolowego (PGA), glikonatu czy poliglaktyny 910. Materiały te mają niską podatność na czynniki zewnętrzne, więc pewność iż żadne drobnoustroje nie wedrą się do organizmu jest bardzo duża. Większość ze szwów wchłanialnych nadaje się przede wszystkim do opatrywania tkanek miękkich. Proces wchłaniania trwa zazwyczaj od 60 do 90 dni. Nici chirurgiczne zazwyczaj powleczone są specjalnymi środkami antybakteryjnymi i antyseptycznymi, aby jeszcze bardziej zminimalizować zakażenie.

Wpisując w wyszukiwarkę 'google’ Nić chirurgiczna sklep wyskoczy mnóstwo ofert, a może mieć to związek z wojną na Ukrainie, ponieważ potrzebne jest bardzo dużo nici do opatrywania ran.

Leave a comment