W ostatnich latach znacząco wzrosła liczba osób, które skarżą się na żylaki kończyn dolnych, nieestetyczne pajączki czy uczucie ciężkości nóg z towarzyszącą opuchlizną kostek, stóp i łydek. Niestety wciąż powyższe dolegliwości przypisywane są wielogodzinnej pracy (najczęściej w pozycji stojącej), zaburzeniom ze strony układu hormonalnego czy zwyczajnemu przemęczeniu, choć powinny być wskazaniem do pilnej wizyty u flebologa. Dawniej schorzenia żył czy tętnic leczyli chirurdzy, ale dzięki postępowi medycyny jest obecnie dostępna wąska specjalizacja o nazwie flebologia, która koncentruje się wyłącznie na układzie żylnym.
Kim jest specjalista flebolog?
W medycznym słowniku języka polskiego słowo flebolog wciąż jest obce i nieznane. W dużych miastach przybywa klinik flebologii, a mimo to wiele osób nie wie czym zajmuje się ta, stosunkowo nowa, dziedzina medycyny. Specjalista flebolog (najczęściej chirurg naczyniowy) diagnozuje i leczy choroby układu żylnego: zakrzepicę, żylaki kończyn dolnych czy nieestetyczne pajączki, które najczęściej pojawiają się na łydkach. Klinika flebologii ma w swojej ofercie również mało inwazyjne zabiegi, które usuwają powyższe schorzenia z niezwykłą skutecznością. Flebologia z roku na rok coraz bardziej się rozwija, gdyż przybywa pacjentów z patologicznymi zmianami w obrębie żył i tętnic.
Kiedy należy umówić się do flebologa?
Dolegliwości ze strony układu żylnego nie wolno bagatelizować, gdyż ich konsekwencje mogą być bardzo poważne, niekiedy tragiczne. Jeśli powtarzają się opuchlizny łydek, stóp czy całych nóg i towarzyszy temu uczucie ciężkości nóg należy niezwłocznie umówić się do flebologa. Po badaniu palpacyjnym lekarz zleci dodatkowe badania diagnostyczne, a w razie konieczności przepisze odpowiednie środki farmakologiczne.
Jak wygląda leczenie u flebologa?
W leczeniu flebologicznym najczęściej stosuje się takie zabiegi jak: leczenie laserem, eechoterapia, ultradźwięki oraz wszelkiego rodzaju masaże i drenaże limfatyczne, których zadaniem jest usprawnienie krążenie krwi i limfy. Każda duża klinika flebologii ma w swojej ofercie tego typu zabiegi. Jeśli chodzi o diagnostykę najczęściej wykorzystuje się badanie ultrasonograficzne USG Dopplera, które w niezwykle precyzyjny sposób diagnozuje schorzenia żył i tętnic we wczesnym etapie. Ważne jest również systematyczne przyjmowanie leków przepisanych przez flebologa.