Skip to content Skip to footer

Kiedy stosowane są nici chirurgiczne wchłanialne?

Za pomocą nici chirurgicznych lekarz może zszyć ranę, aby ułatwić jej zrośnięcie się i zbliznowacenie. W tym celu stosowane są różne typy nici, do których zaliczane są także nici rozpuszczalne. Jakie mają one zastosowanie? Jakie są przeciwwskazania do ich użycia?

Czym charakteryzują się nici chirurgiczne rozpuszczalne?

Nici chirurgiczne dzieli się na dwie kategorie – nierozpuszczalne oraz rozpuszczalne. Nici chirurgiczne rozpuszczalne są produktem nowszej generacji. Są one używane dzisiaj w różnych obszarach medycyny.

Do wytwarzania szwów rozpuszczalnych wykorzystuje się syntetyczne polimery, które bazują na substancjach jak kwas poliglikolowy, poliglaktyna, polidioksanon czy poliglikonat. W przeszłości używano często nici produkowanych z jelit zwierząt, tak zwanego ketgutu.

Rodzaj zastosowanego materiału wpływa na przeznaczenie szwów wchłanialnych, w tym także na szybkość ich wchłaniania, które profesjonalnie określane jest jako okres podtrzymywania tkankowego.

Zastosowanie nici wchłanialnych

Chirurgia ogólna – szwy rozpuszczalne używane są między innymi w szyciu ran wewnętrznych po zabiegach na przewodzie pokarmowym.

Ginekologia – używane są one w szyciu macicy, po usunięciu macicy, po pęknięciu albo nacięciu krocza, po zabiegach laparoskopowych.

Stomatologia – szwy wchłanialne stosowane w celu szycia tkanek po zabiegach jak ekstrakcje, czyli usuwanie zębów, usuwaniu zmian jak ropnie, nowotwory.

Urologia – wykorzystywane są do szycia dróg moczowych, między innymi moczowodów, miąższu nerkowego, pęcherza moczowego.

Chirurgia plastyczna – szwy wchłanialne używane są często w zabiegach kosmetycznych i rekonstrukcyjnych, przede wszystkim przy szyciu podskórnym.

Chirurgia dziecięca – Szwy rozpuszczalne powodują, że nie ma konieczności rozpuszczania nici wchłanialnych, co daje większy komfort dla małych pacjentów.

Szwy rozpuszczalne – kiedy nie są stosowane?

Warto jednak wskazać, że nici chirurgiczne rozpuszczalne nie mogą być zastosowane w każdym przypadku.

Ze szwów szybko rozpuszczalnych nie korzysta się między innymi w chirurgii sercowo-naczyniowej oraz urazowo-ortopedycznej. Istnieje wtedy możliwość stosowania szwów wchłanialnych o długim okresie rozpuszczania.

Również nie są one używane wtedy, gdy istnieje ryzyko nadmiernego naciągnięcia skóry, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia nici oraz rozejścia się rany. Ponadto nie są one używane w szyciu po zabiegach okulistycznych.

Leave a comment