Skip to content Skip to footer

W jakim celu chodzi się do wenerologa?

Wenerolog, często kojarzony z odrębną specjalizacją lekarską, jest specjalistą dermatologiem. Stricte rzecz ujmując, wenerolog warszawa zajmuje się przede wszystkim diagnostyką, profilaktyką oraz leczeniem chorób wenerycznych, czyli przenoszonych drogą płciową. Nazwa wenerologia pochodzi od rzymskiej bogini Wenus, określanej również jako Wenera. Wenerolodzy przyjmują w profilowanych poradniach i laboratoriach diagnostyki chorób przenoszonych drogą płciową oraz w klasycznych gabinetach dermatologicznych.

Czym się zajmują wenerolodzy?

Do podstawowych działań wenerologów należy diagnostyka, rozpoznanie oraz leczenie chorób wenerycznych. Do najpowszechniejszych schorzeń przenoszonych drogą płciową w Polsce należy zaliczyć przede wszystkim zakażenia Chlamydią, rzeżączkę oraz kiłę. W chwili obecnej praktycznie każdy wenerolog-dermatolog warszawa ma do dyspozycji specjalistyczne narzędzia pozwalające skutecznie rozpoznawać choroby przenoszone drogą płciową. Bardzo ważne w kontekście chorób wenerycznych jest również rozpoznawanie zakażenia HIV, HBV, HCV i kiła, która dla dzieci seropozytywnych matek w pierwszym okresie stanowi bardzo poważne zagrożenie. Również leczenie, dzięki dostępności skutecznych antybiotyków jest na ogół proste i pozwala doprowadzić do powrotu pełnego zdrowia u chorych pacjentów oraz ich partnerów. Leczenie chorób wenerycznych opiera się o szeroko zakrojone leczenie farmakologiczne, którego trzonem jest antybiotykoterapia. W zależności od rodzaju schorzenia przenoszonego drogą płciową wenerolodzy dostosowują czas leczenia, dawkę oraz drogę podawania preparatów przeciwbakteryjnych.

Jak wygląda wizyta w poradni?

Wszystko zależy od tego, czy udajemy się do publicznej, ogólnodostępnej poradni wenerologicznej, czy też odwiedzamy dla przykładu gabinet dermatologiczny w Warszawie. Na początku wizyty wenerolog warszawa zbiera wywiad i na jego podstawie określa, z jaką chorobą ma do czynienia oraz kto jeszcze może wymagać pomocy lekarskiej. Po wywiadzie następuje badanie przedmiotowe, które skoncentrowane jest przede wszystkim na dolegliwościach z dróg płciowych: u mężczyzn często pobiera się wymaz z cewki moczowej, okolic odbytu, a u kobiet przeprowadza się badanie ginekologiczne z pobraniem próbek. Wizyta w prywatnym gabinecie dermatologicznym jest o wiele bardziej komfortowa ze względu na intymność oraz brak konieczności oczekiwania w kolejce do wenerologa przed jego gabinetem.

W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących dolegliwości ze strony dróg rodnych należy udać się bez zbędnej zwłoki do dermatologa lub stricte do wenerologa.