Jak skutecznie zrzucić na wadze?

Nadprogramowe kilogramy nie tylko szkodzą zdrowiu, ale też obniżają samoocenę i odbierają pewność siebie. Jak się ich pozbyć, unikając efektu jo-jo? Najlepsze rozwiązanie to połączenie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.

Przyczyny i skutki nadwagi

Nadwaga to problem, który dotyczy coraz większej liczby osób. Nie bez powodu bywa nazywana epidemią XXI wieku – występuje o dzieci i dorosłych, z roku na rok staje się coraz powszechniejsza.Za główną przyczynę nadwagi i otyłości uznaje się współczesny tryb życia. Brak ruchu, obfitująca w fast food dieta, używki – to wszystko sprawia, że niewiele trzeba, żeby nabawić się nieestetycznej oponki na brzuchu, zwłaszcza mając odpowiednie predyspozycje genetyczne.Nadmiernych kilogramów lepiej nie bagatelizować. Mają bowiem bardzo negatywny wpływ na zdrowie: są przyczyną zaburzeń hormonalnych, przyczyniają się do rozwoju cukrzycy i chorób serca, sprzyjają nowotworom. Nieleczona otyłość może być nawet przyczyną śmierci.

Co zrobić, żeby schudnąć: zmiana codziennych nawyków

Jak skutecznie schudnąć? Przede wszystkim nie należy odkładać decyzji o odchudzaniu na później. Warto reagować już przy niewielkiej nadwadze – im mniej zbędnych kilogramów, tym łatwiej będzie je zrzucić, a wprowadzając trochę zmian co codziennego życia, uniknąć nadwagi w przyszłości. Bardzo ważne jest, aby zadbać o niskokaloryczną, ale pożywną, bogatą w witaminy dietę. Równie istotną kwestią jest ruch: codzienne spacery, taniec, joga, ćwiczenia siłowe – w zależności od preferencji. Warto też ograniczyć picie alkoholu, który wbrew pozorom obfituje w trudne do zwalczenia kalorie.

Dieta niskokaloryczna – bezpieczny sposób na utratę zbędnych kilogramów

Jak powinno wyglądać odżywianie osoby, która chce zrzucić na wadze? Kluczem do sukcesu jest zdrowa, ale dieta niskokaloryczna bazująca na warzywach i owocach, ale uwzględniająca również pełnoziarniste zboża, bogate w witaminy nasiona, pełnowartościowe źródła białka.Planując niskokaloryczną dietę, najlepiej skonsultować się z dietetykiem. Nie dysponując jego wiedzą i doświadczeniem, łatwo popełnić błędy i nabawić się niedoborów. Dieta ułożona przez specjalistę zapewni poczucie sytości i będzie smaczna i zdrowa, a jednocześnie pozwoli szybko zredukować wagę.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Instytutu zdrowia Sofra.