Schorzenia skórne bardzo często dotykają dłoni, które każdego dnia są narażone na wiele niebezpiecznych dla nich czynników. W jaki sposób można leczyć oraz zapobiegać chorobom dermatologicznym dłoni?
Przyczyny chorób skórnych dłoni
Do pojawienia się choroby skóry dłoni może dojść na skutek różnych czynników, co ma także związek z jej leczeniem oraz profilaktyką. Co najczęściej wywołuje dolegliwości tego typu?
Wśród głównych przyczyn związanych z chorobami skórnymi dłoni wymienia się:
– narażenie skóry na znaczne przesuszenie, na przykład podczas pracy
– stosowanie mocno wysuszających kosmetyków jak mydła
– brak stosowania kremów do skóry dłoni
– kontakt z alergenami, na przykład z kosmetyków, detergentów, metalami, włóknami
– infekcje drobnoustrojami – grzybami, bakteriami, wirusami
– urazy skórne, na przykład rany, oparzenia, odmrożenia
– schorzenia wewnętrzne, na przykład jak choroby tarczycy, wątroby, choroby autoimmunologiczne jak AZS – atopowe zapalenie skóry
Jak leczyć schorzenia skórne dłoni?
Gdy pojawiają się choroby skóry dłoni, kluczowe znaczenie ma dobór właściwej metody ich leczenia. Sposób kuracji zależy od nasilenia objawów oraz od przyczyny dolegliwości.
Schorzenia nienasilone można leczyć za pomocą odpowiednich kosmetyków. Zaleca się mycie dłoni łagodnymi mydłami w płynie i stosowanie kremów do rąk. Także można stosować środki apteczne, na przykład leki bez recepty zawierające antybiotyki, środki przeciwgrzybicze.
Jeżeli jednak dolegliwości są nasilone, zaleca się wtedy udanie się do lekarza, który może zdiagnozować dolegliwość oraz zapisać leki na receptę. Stosuje się wtedy głównie leki zawierające antybiotyki, leki przeciwgrzybicze, sterydowe.
Jak zapobiegać chorobom skóry dłoni?
Aby choroby skóry dłoni nie występowały tak często, kluczowe znaczenie ma prawidłowa profilaktyka. Wiele dolegliwości wywołanych jest czynnikami zewnętrznymi, dlatego też warto pamiętać o tym, zapobiegać ich oddziaływaniu na skórę dłoni.
W celu profilaktyki schorzeń skórnych dłoni należy pamiętać o tym, aby:
– stosować delikatne środki myjące do dłoni, które nie powodują zniszczenia naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry chroniącej ją przed czynnikami zewnętrznym
– regularnie nakładać kremy na skórę dłoni
– unikać kontaktów z alergenami, które mogą wywołać schorzenia
– podczas sprzątania, mycia naczyń oraz innych prac stosować rękawice ochronne.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.