Histeroskopia to termin określający jedno z badań diagnostycznych wykonywanych u kobiet. Ma ono na celu ocenę budowy wewnętrznych narządów rozrodczych oraz ich prawidłowej pracy. Zabieg histeroskopii jest wykonywany na podstawie skierowanie wydanego przez lekarza ginekologa.
Czym jest histeroskopia?
Histeroskopia to inaczej wziernikowanie macicy. Poprzez pochwę i szyjkę macicy wprowadzony zostaje histeroskop, czyli urządzenie wyposażone w soczewkę oraz kamerę, dzięki któremu możliwa jest obserwacja jamy macicy przez lekarza. Mikronarzędzia dołączone do histeroskopu umożliwiają wykonanie prostych zabiegów operacyjnych, które przynoszą dla pacjentki spory komfort. Samo badanie nie powinno być bolesne, jednak nie należy do przyjemnych, dlatego też na ogół wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym. W szczególności, jeśli jest połączone z zabiegiem operacyjnym. Histeroskopia diagnostyczna jest badaniem bezpiecznym, które trwa nie więcej niż kilkanaście minut. Z racji tego, że narkoza jest płytka, pacjentka po zabiegu może wrócić do domu.
Kiedy należy wykonać badanie?
Histeroskopia diagnostyczna ma na celu ocenę stanu wewnętrznych narządów rozrodczych, dlatego też jest nieoceniona w wykrywaniu wszelkich zmian niewidocznych gołym okiem czy poprzez USG. Może wykrywać polipy, guzy, zrosty czy mięśniaki. Zabieg histeroskopii standardowo wykonuje się podczas problemów z zajściem lub utrzymaniem ciąży, w zaburzeniach cyklu miesięcznego czy przy wykryciu zmian rozrostowych endometrium. Badanie jest wykonywane również przy konieczności zdiagnozowania nieprawidłowości w budowie macicy. O tym, kiedy należy wykonać histeroskopię, zawsze decyduje lekarz. Zabieg jest stosunkowo prosty, dlatego też jest często wykorzystywany w zaawansowanej diagnostyce pacjentek skarżących się na różne objawy.
Powikłania po zabiegu
Zabieg histeroskopii jest bezpieczny, dlatego też nie powoduje powikłań. Kobiety mogą odczuwać bezpośrednio po badaniu ból w podbrzuszu czy niewielkie krwawienie, które po kilku godzinach powinny ustąpić. Niedogodności można porównać do zwykłego badania ginekologicznego. U pacjentek może się także pojawiać uczucie zmęczenia czy lekkie nudności związane z podaniem znieczulenia ogólnego.