Skip to content Skip to footer

Co zrobić, by schudnąć?

Aby skutecznie schudnąć, należy połączyć dwa ważne elementy: aktywność fizyczną oraz zdrowe odżywianie. W kwestii aktywności fizycznej trzeba po prostu więcej się ruszać. Wystarczy trzy razy w tygodniu po 45 – 60 minut. Co do diety, najlepiej wykorzystać licznik zapotrzebowania kalorycznego, który pomoże wskazać dzienną kaloryczność wszystkich posiłków.

Jak korzystać z licznika zapotrzebowania kalorycznego?

Kalkulator dziennego zapotrzebowania kalorycznego jest dostępny na wielu stronach internetowych. Trzeba wprowadzić do niego kilka danych i zaznaczyć, że chce się schudnąć.

Kalkulator wskaże orientacyjnie, jakie jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne oraz zredukuje je, ponieważ przy odchudzaniu konieczne jest zachowanie deficytu kalorycznego.

Po jakim czasie widoczne są efekty odchudzania?

To dość indywidualne i zależy chociażby od tego, jaka była wyjściowa masa ciała. Przy niewielkiej nadwadze spadek masy ciała może wynosić około 2 kg miesięcznie. Przy dużej nadwadze nawet 10 kg.

Licznik zapotrzebowania kalorycznego nie jest w stanie ocenić, ile czasu potrzeba na uzyskanie wymarzonej wagi. Lekarze podkreślają jednak, że lepiej chudnąć wolniej, bo wtedy efekty będą bardziej trwałe.

Co zrobić, gdy nie widać efektów odchudzania?

Jeśli po około dwóch miesiącach wzmożonej aktywności fizycznej i przestrzegania limitu kalorycznego nie widać efektów, należy udać się do lekarza. Być może nadwaga wiąże się z chorobą metaboliczną i wymaga zastosowania innej diety.

Lekarz dietetyk skieruje zleci wtedy dodatkowe badania i na ich podstawie zaproponuje program dietetyczny.

Leave a comment