Skip to content Skip to footer

Chrzan- naturalny antybiotyk

Chrzan to roślina pospolita. Ma dużą zawartość składników odżywczych, oraz silne działanie bakteriostatyczne. Jest bogaty w siarkę, jod, żelazo, wapń i magnez. Flawonoidy, beta-karoten, błonnik, witaminy z grupy B, a także witaminę C. Jeśli chodzi o tą ostatnią, to chrzan zawiera jej o wiele więcej niż truskawki czy pomidory, a także cytryny i pomarańcze.

Surowy chrzan ma najwięcej właściwości odżywczych. Chrzan tarty należy spożywać bezpośrednio po przygotowaniu, żeby nie stracił swoich właściwości.

WYKORZYSTANIE CHRZANU W KUCHNI

Chrzan tarty to najbardziej popularna postać chrzanu obecna we współczesnej kuchni. Jest świetnym dodatkiem do potraw tłustych, ale także do surówek, sałatek, do jajek na twardo czy do potraw z ryb. Z chrzanu tartego przygotowuje się także sosy, które mogą być podawane na ciepło i na zimno. Jednak najbardziej popularnym połączeniem jest ćwikła z chrzanem, potrawa której nie może zabraknąć na wielkanocnym stole.
Korzenie chrzanu dodaje się także do kiszenia ogórków, kapusty. Dzięki temu przetwory są trwałe i jędrne, a ogórki nie miękną.
Chrzan przyrządza się także z żurawiną, miodem, lub żółtkami jajek. Sok z chrzanu zabija najbardziej oporne bakterie układu oddechowego i moczowego.

DZIAŁANIA LECZNICZE CHRZANU

Chrzan tarty lub wszelkie jego przetwory są pomocne w zwalczaniu różnych chorób. Ma działanie moczopędne, dzięki temu pozwala oczyścić układ moczowy. Na wszelkie infekcje, nieżyty dróg oddechowych, zaflegmione płuca świetnie działa syrop chrzanowy z miodem i cytryną, który możemy przyrządzić domowym sposobem.
Ciasto chrzanowe służy do ogrzewania miejsc bolących, a w niektórych przypadkach może być stosowane jako swego rodzaju bańki. Chrzan przyśpiesza także przemianę materii, pobudzając soki trawienne.
Ze względu na swoje właściwości anty zapalne i bakteriobójcze chrzan może być stosowany do produkcji kosmetyków, które pozwalają walczyć z niedoskonałościami cery tłustej i trądzikowej. Kosmetyki na bazie chrzanu odmładzają cerę, niwelują zmarszczki. Działają także wybielająco na skórę, usuwając piegi i przebarwienia.

Chrzan tarty kupisz na sklep.vitapol.pl