Hemoroidy są uznawane za bardzo wstydliwy problem, ponieważ dotyczą okolic odbytu. Wiele osób dotkniętych tym schorzeniem nie chce się leczyć ze względu na strach przed wizytą u lekarza. W wielu sytuacjach wystarczy tylko domowe leczenie, jednak gdy problem okazuje się zaawansowany konieczna jest konsultacja lekarska i bardziej skomplikowane formy leczenia. Kiedy należy udać się do specjalisty? Kiedy najczęściej pojawiają się żylaki odbytu i okolic?
Przyczyny hemoroidów
Nie do końca zbadano, jakie są najważniejsze przyczyny tego schorzenia. Z pewnością dużą rolę odgrywają tutaj genetyczne predyspozycje. Jednak hemoroidy zewnętrzne mogą pojawić się również w sytuacjach takich jak ciąża czy poród siłami natury. Następuje wtedy ograniczenie przepływu krwi w okolicach odbytu, a w konsekwencji mogą pojawić się Hemoroidy. Jest to również spowodowane tym, że pojawiają się w tym specjalnym okresie problemy z pracą jelit i wypróżnianiem. Może zatem dochodzić do uszkodzenia błon śluzowych, a także zakażenia bakteryjnego powstałych otarć. Inne czynniki ryzyka to otyłość, brak aktywności fizycznej czy dieta uboga w błonnik – jednak nie determinuje to pojawienia się problemów.
Kiedy wizyta u lekarza jest koniecznością?
Chociaż hemoroidy objawy mają dosyć oczywiste, ludzie zastanawiają się kiedy konieczna jest wizyta u lekarza. O ile pierwsze, delikatne z objawów można zaleczyć przy pomocy domowych sposobów: higieny, nasiadówek czy kremu z apteki, o tyle gdy pojawiają się skomplikowane hemoroidy zewnętrzne powinno się już odwiedzić specjalistę. Zadecyduje on o leczeniu objawowym: czy konieczne są czopki, maści czy inne lekarstwa, a w razie konieczności zleci również bardziej inwazyjne zabiegi i procedury.
Do jakiego specjalisty należy się udać z tym problemem?
Zwłaszcza kobiety zastanawiają się, czy gdy pojawią się pierwsze objawy hemoroidów konieczna jest wizyta u ginekologa czy też powinny szukać proktologa lub chirurga. Ponieważ gdy chodzi o hemoroidy objawy pojawiają się w okolicach intymnych, również specjaliści od ginekologii wiedzą, jak je leczyć. Gdy nie będą jednak mogli pomóc skierują pacjentkę do proktologa, który zajmie się dalszym leczeniem. Przed udaniem się do specjalisty warto również wziąć skierowanie od lekarza rodzinnego.