Każda placówka medyczna musi być dobrze zaopatrzona. Jedną z rzeczy, których nigdy nie może zabraknąć są rękawiczki medyczne. To właśnie one zapewniają pracownikom bezpieczeństwo w trakcie codziennego wykonywania obowiązków, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Z jakiego materiału powinny być wykonane rękawice i w jaki sposób należy ich używać?
Jakie rękawiczki wybrać?
W większości placówek medycznych najczęściej wykorzystywane są rękawice lateksowe. Dzieje się tak, ponieważ są one elastyczne i wytrzymałe. Te wykonane z naturalnego kauczuku rękawiczki stanowią dobrą ochronę przed różnego rodzaju patogenami oraz substancjami chemicznymi. Nie bez znaczenia jest też fakt, że gwarantują wysoki komfort noszenia, dlatego są wybierane chętniej niż na przykład rękawiczki winylowe.
Na rynku są dostępne lateksowe rękawice w różnych kolorach, można więc dopasować je go stylu placówki. Ponadto rękawice wykonane z tego materiału są dostępne w różnych rozmiarach, dzięki czemu każdy może dopasować ich wielkość do własnych preferencji.
Jak używać rękawic medycznych?
Rękawice lateksowe powinny zostać wymienione po każdym użyciu. Należy to zrobić każdorazowo po zakończeniu pracy z konkretnym pacjentem, ale także w sytuacji, gdy ma się kontakt z różnymi częściami ciała, które mogą różnić się stopniem zanieczyszczenia. Takie zachowanie pozwoli uniknąć poszerzenia obszaru, w jakim występują zarazki.
Po ściągnięciu rękawic lateksowych należy starannie umyć ręce i je wysuszyć. Nie należy pomijać tego kroku, ponieważ założenie rękawic na nieumyte dłonie może powodować przenoszenie bakterii, których śladowe ilości pozostają na rękach.
Kiedy należy zmieniać rękawiczki?
Rękawice lateksowe powinno się wymieniać nie tylko po zakończeniu kontaktu z pacjentem. Należy to zrobić również w przypadku, gdy używana para rękawic rozluźni się – zbyt luźne rękawiczki mogą utrudnić pracę, dodatkowo w takiej sytuacji łatwiej o kontakt z zarazkami.
Kolejną sytuacją wymagającą natychmiastowej zmiany rękawiczek lateksowych jest ich przekłucie, rozdarcie czy inne uszkodzenie. Należy wówczas dokładnie zdezynfekować dłonie i założyć parę czystych rękawic. W każdej z opisanych sytuacji konieczne jest wyrzucenie rękawiczek do pojemnika przeznaczonego na odpady medyczne.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa-Anmar