Skip to content Skip to footer

Przyczyny i skutki bulimii

Bulimia to choroba psychiczna, która polega na kompulsywnym jedzeniu. Osoba chora potrafi w krótkim czasie spożyć bardzo dużą ilość posiłków, a później zwraca zjedzony pokarm. Choroba wyniszcza nie tylko psychikę, ale i cały organizm. Zatem jakie są przyczyny i skutki bulimii?

Czym jest bulimia

Bulimia to zaburzenie odżywiania, w którym następują epizody objadania się, po którym następuje zwracanie pokarmu. Chorzy zdają sobie sprawę, że powoli tracą kontrolę na swoim ciałem. Po takim ataku zazwyczaj nadal są czują się głodni. Natomiast chwila ulgę przynoszą prowokowane wymioty. Osoby chore w ciągu godziny mogą spożyć nawet tysiąc kalorii. Wymioty mają zmniejszyć poczucie wstydu, które wiąże się z pozbyciem zjedzonego przed chwilą jedzenia. Większość chorych to kobiety, które chcą w nadmierny sposób kontrolować swoją wagę. Bulimia często dotyka osoby, które nie akceptują siebie i swojego ciała, są podatne na stres. Chory zazwyczaj ukrywa swoją chorobę przed bliskimi. Osoby, które chorują na bulimię potrafią zachować zdrową wagę, ale ciągle się obawiają, że przytyją. Dlatego często się zdarza, że bliscy nie wiedzą, że dana osoba ma problem.

Bulimia przyczyny i skutki

Przyczyny choroby nadal nie są dokładnie zbadane i poznane. Na stronie medonet.pl możemy przeczytać, że: „okresy żarłoczności mogą być powiązane z reakcją na stres, złość lub smutek. Z kolei przeczyszczenie to odpowiedź na ewentualne przybieranie na wadze oraz próba odzyskania kontroli nad swoim życiem. Nie ma jednej udowodnionej przyczyny bulimii (…). Osoby chorujące na bulimie zazwyczaj są niepewne siebie, swoje niepowodzenia uzależniają od własnego wyglądu i są bardzo podatne na stres. Wpływ na rozwój choroby mają też czynniki społeczno-kulturowe. Nastolatki i młode kobiety ze wszystkich stron (reklamy, media społecznościowe) są „atakowane” nienaganną figura modelek i aktorek. Wzorce kultury zachodniej mogą więc też sprzyjać rozwojowi choroby. Natomiast bulimia ma bardzo zły wpływ na cały organizm. Przede wszystkim osoba chora może się odwodnić, posiadać braki witaminowe oraz elektrolitowe. Co więcej uzależnienie może doprowadzić do bólów głowy, problemów z zębami, uszkodzenia gardła i przełyku, zmian skórnych, zaparć, biegunek, osłabienia serca i wątroby. Także negatywnie wpływa na psychikę. Chory może też odczuwać stany lękowe i depresyjne, niechęć do siebie, wstyd. Skutki bulimii mogą być długotrwałe i nieodwracalne. W skrajnych przypadkach może dojść do pęknięcia przełyku lub przepony, zapalenia trzustki, kłopotów z płodnością.

Leave a comment