Wszyscy, chcący być w zgodzie z prawem nie mogą sobie pozwolić na jazdę po spożyciu alkoholu. To kiedy będzie można wsiąść za kierownicę bez obawy, można sprawdzić, stosując alkomat. Urządzenie jest w stanie w kilkanaście sekund określić poziom alkoholu w wydychanym powietrzu.
1. Alkomaty dostępne na rynku
Alkomaty, które można zakupić w sieci lub w sklepach z elektroniką można podzielić na trzy kategorie:a) Spektrofotometryczne – są to urządzenia najwyższej klasy. Niezwykle dokładne testery trzeźwości używane przez profesjonalistów. Z tego też powodu ten rodzaj aparatury jest raczej niedostępny dla codziennego użytku przez kierowców. Alkomaty są stosunkowo duże ale dostępne tylko w wersji stacjonarnej. Używają jej szpitale, sądy i policja.Podczas pomiaru alkometrem na wynik badania nie mają wpływu inne czynniki niż tylko sam alkohol w wydychanym powietrzu.
b) Elektrochemiczne – alkomaty są bardzo solidne w pomiarach i co najważniejsze mobilne. Elektrochemicznych alkoholometrów używa policja do określania stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik badania jest miarodajny dla sądu.Sensorem pomiarowym jest ogniwo utleniania etanolu. W reakcji utleniania alkohol zamieniany jest w kwas octowy, a proces chemiczny uwalnia wolne elektrony, które z kolei inicjują ładunek elektryczny rejestrowany przez elektrody pomiarowe instrumentu.
c) Półprzewodnikowe – na półprzewodnikowej elektrodzie zachodzi utlenianie alkoholu, który wpływa na opór substancji półprzewodnikowej. Ilość par alkoholu ma wpływ na rezystancje substancji przewodzącej. Niestety element pomiarowy jest wrażliwy na inne substancje, które mogą zmienić wynik. Spożywane pokarmy i napoje mogą znacznie odchylać odczyty w obie strony. Trzeba dokonywać częstej kalibracji alkomatów półprzewodnikowych.
2. Co to jest kalibracja alkomatu?
Kalibracja alkomatu przeprowadzana jest w celu zgrania elementu pomiarowego z wymaganiami oprogramowania, tak by odczyty były miarodajne. Kalibracji dokonuje się na stanowisku kontrolno-pomiarowym, gdzie do alkoholomierza wprowadza się powietrze o z góry określonych parametrach. I porównuje się otrzymany wynik z bazowym.
3. Kiedy dokonać kalibracji?
Są sytuacje, w których kalibracja alkomatu jest konieczna:
a) kilka kolejnych prób w jednakowych odstępach czasu daje ten sam wynik
b) kiedy osoba trzeźwa wydmucha wynik pozytywny
c) gdy osoba nietrzeźwa otrzyma wynik negatywny
d) alkotest był przechowywany w temperaturze niedozwolonej
e) probierz wyświetla komunikat o błędzie.