Skip to content Skip to footer

Problemy starości

Niestety starszy wiek jest tym okresem w życiu człowieka, w którym pojawiają się czasem liczne choroby. Najczęściej seniorzy są długo w stanie samodzielnie funkcjonować, jednak czasem choroba odbiera im tę możliwość i wymagają oni całodobowej opieki. Co wówczas możemy zrobić jako rodzina czy bliscy?

Najczęstsze problemy starszego wieku

Odpowiedzmy sobie najpierw na pytanie – z jakimi problemami najczęściej spotkamy się u osób starszych, które tak poważnie zaburzają codzienne funkcjonowanie? Przede wszystkim pojawiają się tu przeróżne choroby neurodegeneracyjne jak np. choroba Parkinsona czy Alzheimera. Ponadto często dochodzi do udarów mózgu, zawałów serca, ciężkich niewydolności mięśnia sercowego. Sprawność seniorów też jest zazwyczaj znacznie ograniczona z powodu problemów układu kostno – stawowego.

Potrzeby seniorów

Czego zatem potrzebują seniorzy? Przede wszystkim całodobowej opieki – to oczywiste. Ponadto konieczne jest dostosowanie pomieszczeń i budynku – muszą pojawić się poręcze, windy, posadzki antypoślizgowe, specjalne uchwyty w łazience, brodzik zamiast wanny itp. Oprócz tego starsze osoby potrzebują mieć wokół siebie osoby, które pomogą ubrać się, umyć. Dodatkowo – powinna istnieć możliwość szybkiego wezwania takiej osoby np. za pomocą przycisku w łazience czy przy łóżku.

Sprzęt dla seniora

Warto także zwrócić uwagę na fakt, że w starszym wieku potrzebujemy już dodatkowych sprzętów. Można do nich zaliczyć na pewno laski, balkoniki, wózki. One wszystkim pomagają seniorom zachować pewien stopień samodzielności.

Rehabilitacja i zajęcia dodatkowe

To jednak nie wszytko. W podanych powyżej problemach i chorobach duże znaczenie ma odpowiednia rehabilitacja. Oczywiście nie wyleczy ona seniorów, jednakże znacząco pomoże w zahamowaniu postępu choroby, ograniczenia objawów, a co za tym idzie – poprawy jakości życia. Oprócz rehabilitacji ważne jest, aby nasz senior miał jakieś zajęcia dostosowane do swoich możliwości np. śpiew czy zajęcia w ogrodzie.

Jak powinny wyglądać domy opieki?

Tym samym, odpowiadając na powyższe pytania, wiemy już, czym kierować się i co należy na pewno sprawdzić podczas wyboru domu opieki. Warto także dodać, że zdecydowanie lepiej będzie, jeśli nie będziemy kierować się jedynie zdjęciem w internecie, ciekawym opisem i dobrymi opiniami, które nie muszą być prawdziwe. Zdecydowanie lepiej jest pojechać do danego domu starców, porozmawiać z tamtejszym personelem.

Pamiętajmy także o jednej ważnej sprawie – nie wybierajmy domu starców położonego gdzieś daleko od naszego miejsca zamieszkania. Domy opieki położone bliżej będą lepsze – tu będziemy mieć możliwość regularnego odwiedzania bliskiej osoby.

Więcej informacji na stronie domu opieki http://www.kasmin.pl/