Skip to content Skip to footer

Dziurawiec – zioło, które warto mieć w swoim domu!

Dziurawiec jest stosowany jako roślina lecznicza już bardzo wiele lat. Występuje on praktycznie na całym świecie, ale co ważniejsze na obszarze całej Polski. Dziurawiec można zbierać samodzielnie na łąkach i polach lub kupić w sklepie bądź w aptece.

Dziurawiec pospolity – charakterystyka

Jest to pospolita roślina wieloletnia, która najczęściej rośnie na leśnych polanach, łąkach lub przy drogach. Dziurawiec ma liście w kształcie elipsy, na których występują charakterystyczne kropki. Nie są to dziurki, a jedynie widoczne pod słońce gruczoły, które zawierają olejki eteryczne.

Roślina kwitnie w okresie od czerwca do końca sierpnia. Kwiaty na żółte. Bardzo często dziurawiec nazywany jest zielem Świętego Jaka, gdyż właśnie wtedy on kwitnie.

Dziurawiec kiedy zbierać?

Jak już zostało wcześniej wspomniane dziurawiec kwitnie od czerwca do sierpnia, a czasami nawet to września. I właśnie wtedy powinno się go zbierać. W Polsce można spotkać kilka różnych odmian dziurawca, jednak nie trzeba się przejmować, który jest rośliną leczniczą, gdyż każdy z nich nadaje się do spożycia i przynosi wiele korzyści zdrowotnych.

Dziurawiec zbierać się powinno zgodnie z fazą księżyca. Czyli Dziurawiec kiedy zbierać dokładnie? W czasie gdy księżyc rośnie, czyli od nowiu do pełni. Zbiera się go w słoneczny i suchy dzień, ale do południa, gdy słońce nie jest jeszcze w pełni. Zioła powinny być suszone na białym prześcieradle lub płótnie, aby zachowały swoją magiczną moc.

Dziurawiec zastosowanie

Dziurawiec pospolity zawiera wiele substancji aktywnych. Zawierają się one w pędach oraz kwiatach. Są to flawonoidy, które są silnym przeciwutleniaczem, hyperycynę, hyperozyd, kwercetynę oraz rutynę. Dodatkowo zaobserwowano w nasionach dziurawca hyperforynę, która działa jak antybiotyk.

Dziurawiec zastosowanie znajduje w przypadku wielu dolegliwości. Działa korzystnie na układ nerwowy i pomaga w leczeniu stanów depresyjnych. Bardzo korzystnie wpływa na osoby, które zmagają się migrenowymi bólami głowy, a także jest świetnym remedium na ból brzucha. Dziurawiec pospolity działa antybakteryjnie, ściągająco i antyseptycznie, dlatego świetnie nadaje się do przemywania zmian skórnych, takich jak ropni, wrzodów czy trądziku.

Leave a comment