Rękawiczki lateksowe są nieodłącznym elementem wielu gałęzi przemysłu czy medycyny. Od założenia sterylnych rękawiczek lateksowych zaczyna się większość badań lekarskich i dentystycznych. Co zadecydowało o tak dużej popularności tego niepozornego przedmiotu? Jakie zastosowania znajduje? Spróbujemy odpowiedzieć w artykule.
Rękawiczki lateksowe – charakterystyka
Elastyczne, rozciągliwe, idealnie przylegające do dłoni, cienkie, wytrzymałe i wodoodporne – połączenie tych kilku cech powoduje, że są niezastąpione w ochronie przed zanieczyszczeniami i substancjami chemicznymi. Ich kształt dopasowuje się, bardzo dokładnie, do ręki użytkownika pozostawiając mu całkowitą swobodę korzystania, przy zachowaniu podobnego do naturalnego poziomu precyzyjności ruchów. Można powiedzieć, że są niczym druga skóra. Jedną z wad, o których warto wspomnieć jest niska odporność rękawiczek lateksowych w kontakcie z olejami i substancjami tłustymi. Dodatkowym problemem może być bardzo ścisłe przyleganie do skóry, które powoduje trudności w założeniu i ściągnięciu rękawiczek. Problem ten, jest rozwiązywany poprzez użycie pudru w rękawiczkach lateksowych pudrowanych. Wspomniana wada jest, jednakże, zaletą w kręgach medycznych gdyż ryzyko nieprzewidzianego zsunięcia się ochronnej rękawiczki z dłoni jest całkowicie zminimalizowane.
Z czego powstają?
Jednorazowe, sterylne rękawiczki lateksowe powstają na bazie lateksu. Tworzywo to może mieć pochodzenie naturalne bądź syntetyczne. Przy czym, naturalna wersja jest biodegradowalna i poddaje się recyklingowi, co jest szczególnie istotne, biorąc pod uwagę skalę użytkowania jednorazowych rękawiczek. Pobierana z drzew kauczukodajnych specjalna żywica jest przetwarzana i zagęszczana do postaci surowca, używanego następnie w przemyśle gumowym i wykorzystywanego , między innymi, do produkcji rękawiczek lateksowych.
Zastosowanie rękawiczek lateksowych
Ponieważ zapewniają wysoki poziom ochrony przed drobnoustrojami i patogenami są powszechnie używane przez lekarzy, dentystów i pielęgniarki. Rękawiczki lateksowe zobaczymy także na dłoniach fryzjerów i kosmetyczek. Ze względu na specyficzny zapach, który uwalniają, nie będą pierwszym wyborem w gastronomii, ale znajdują zastosowanie podczas zmywania naczyń w restauracjach czy stołówkach.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar