Skip to content Skip to footer

Przykra dolegliwość, owrzodzenie podudzia

Medycyna rozwija się bardzo dynamicznie. W dzisiejszym świecie ludzie przywiązują do kwestii zdrowia coraz większa wagę. Mamy coraz więcej środków leczniczych, wielu schorzeń da się uniknąć, a większość pozostałych możemy z powodzeniem leczyć. Niektórych przypadłości nie możemy się pozbyć definitywnie, ale jest możliwe ulżenie choremu w cierpieniu i złagodzenie objawów. Do takich schorzeń możemy zaliczyć owrzodzenia podudzia.

Czym jest owrzodzenie podudzia?

Owrzodzeniem możemy nazwać ubytek skóry pełnej grubości. Powstaje na skutek niewystarczającego zaopatrzenia tkanek w składniki odżywcze i tlen, co dalej przyczynia się do powstawania zmian troficznych skóry. W przebiegu wyżej opisanych procesów dochodzi do przerwania ciągłości naskórka, uszkodzenia tkanki nabłonkowej, a w rezultacie, nawet skóry właściwej, czego efektem może być nawet powstanie martwicy. Owrzodzenie charakteryzuje to, że sam proces gojenia jest dość powolny i najczęściej przebiega z wytworzeniem blizny. Obrzęk należy do typowych objawów przewlekłej niewydolności żylnej, zarówno pod względem patofizjologicznym, jak i klinicznym. Owrzodzenie podudzia zalicza się do kategorii ran przewlekłych. Są to takie rany, które nie ulegają wyleczeniu przez 6 do 8 tygodni lub których powierzchnia nie zmniejsza się o 20-40% po 2 do 4 tygodniach leczenia. Po siedemdziesiątym roku życia do 40% mężczyzn i 50 % kobiet posiada żylaki kończyn dolnych.

Leczenia Owrzodzenia podudzi

Rodzaje leczenia owrzodzeń goleni możemy podzielić na trzy kategorie. Pierwszą z nich jest leczenie przyczynowe, które polega na stosowaniu medycznych wyrobów uciskowych, takich jak podkolanówki, pończochy lub rajstopy. Również istotnym elementem tego typu leczenia jest przyjmowanie leków, które poprawiają krążenie żylne, a w przypadku owrzodzenia żylnego goleni, wykonanie zabiegu usuwania żylaków oraz przywracającego drożność żył po zakrzepicy. Druga grupą jest leczenie miejscowe, które wpływa na proces gojenia w obrębie rany. Polega ono na oczyszczaniu rany z martwych tkanek, odkażeniu jej oraz zapewnieniu optymalnych warunków do gojenia poprzez zastosowywanie odpowiednich opatrunków. Trzecią opcją leczenia owrzodzenia jest proces rehabilitacji, który skupia się na zapewnianiu prawidłowej funkcji stawów oraz mięśni, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu żył.

Leave a comment