Skip to content Skip to footer

Czy kosmetyki mogą uczulać?

Uczulenie nigdy nie pojawia się znikąd. Często zdarza się, że reakcja alergiczna następuje po nałożeniu na skórę wybranego kosmetyku. Trochę kremu, czy kilka kropel płynu do kąpieli i problem gotowy.
Na szczęście nie jesteśmy bezbronne. Ratunek przyniosą kosmetyki hypoalergiczne!

Uwaga, to może uczulać!

Podstawowym orężem w walce z reakcjami uczuleniowymi powinna być informacja. Żeby uchronić się przed alergią należy uważnie studiować etykiety i zwracać uwagę na to, co dzieje się po wykorzystaniu danego kosmetyku.

Co konkretnie może uczulać? Lista jest długa a na jej czele stoją konserwanty. To temat problematyczny, ponieważ bez nich kosmetyki nie wytrzymałyby zbyt długo w szafce w łazience. Warto więc wybierać takie produkty, w których wykorzystywane są tak zwane bezpieczne konserwanty. Należą do nich takie substancje, jak Potasium Sorbate czy Sodium Benzoate.

Szkodzić mogą także rozmaite parabeny oraz produkowane syntetyczne składniki zapachowe. W farbach do włosów uczulać mogą barwniki a w lakierach do paznokci ftalany. Uczulające mogą być także detergenty zawarte w wodzie oraz różne minerały.

Lepiej wystrzegać się także lanoliy czy parafiny. Reakcję alergiczną wywoływać mogą substancje ropopochodne, jak wazelina czy pertolatum a także różnego rodzaju silikony. Są wreszcie detergenty oznaczane skrótami SLS i SLES.

Lista jest długa i nie wyczerpuje wszystkich zagrożeń. Co więcej, czasem także kosmetyki pozornie bezpieczne mogą uczulać. Przykład? Połączenie kilku składników neutralnych może prowadzić do niekorzystnej reakcji. Tak jest wtedy, gdy stosuje się jednocześnie kremy z retinoidami i alfa-hydroksami (kwasyAHA).
Objawy, na które trzeba zwrócić uwagę

To, że jakieś substancje mogą uczulać nie oznacza automatycznie, że rzeczywiście to robią. To dlatego warto uważnie obserwować, jak skóra reaguje na zastosowanie różnych produktów.

 

Objawy alergii

Typowymi objawami alergicznymi są rumienie, suchości czy trądzik a także pęknięcia skóry. Często zdarza się, że po zastosowaniu jakiegoś produktu odczuwamy pieczenie, swędzenie czy kłucie – to także znak, że możemy mieć alergię na których ze składników.

Jeśli reakcja alergiczna pojawia się regularnie, oznacza to, że być może kosmetyk uczula. W takim wypadku należy odłożyć go na półkę i przestać używać. Co jednak w zamian?

Rozwiązanie – kosmetyki hypoalergiczne!

Odpowiedzią na to pytanie mogą być dedykowane kosmetyki hypoalergiczne – dostępne np. w Cefarm24. Ich charakterystyczną cechą jest teoretyczny brak substancji, które mogą uczulać. Dlaczego teoretyczny? Ponieważ różne osoby mogą mieć alergię na różne substancje, także te naturalne.

Faktem jest natomiast, że w składzie kosmetyków hypoalergicznych nie ma najczęstszych alergenów. Produkty tego rodzaju są także testowane na skórze ludzi o skłonnościach alergicznych.

Dobrze więc rozglądać się w aptece czy drogerii za tego rodzaju produktami. Także wtedy, gdy uczulenie nie występuje – składniki naturalne są z reguły zdrowsze i lepiej oddziałują na cerę.

 

Tekst przygotowano we współpracy z zespołem apteki Cefarm24.pl