Skip to content Skip to footer

Różne rodzaje karmy dla psa w zależności od wagi

Karma dla psa powinna zaspokajać głód czworonoga, a jednocześnie powinna mu zapewnić wszystkie składniki, niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Z tego powodu producenci tworzą karmy przeznaczone dla psów różnych ras, ale i o bardzo zróżnicowanych potrzebach żywnościowych.

Różne rodzaje karmy dla psa


Dwa podstawowe rodzaje karmy dla psów, które można spotkać w sklepach zoologicznych, to karma sucha lub karma mokra. Oprócz wielkości opakowania takie karmy różnią się również samą formą podania. Karmy mokre są najczęściej gotowym do spożycia posiłkiem, natomiast karmy suche mają postać granulek lub niewielkich krokietów, które dzięki dodatkowym składnikom mogą również dbać o stan uzębienia pupila i zapobiegają odkładaniu kamienia nazębnego. Zwykle karma dla psa wybierana jest również pod kątem stanu zdrowia czworonoga: psy mogą korzystać z karmy bytowej, przeznaczonej dla psów zdrowych, jak i z karmy weterynaryjnej, która jest karmą przeznaczoną dla psów z konkretnymi wymaganiami zdrowotnymi. Karmy o obniżonej kaloryczności to najczęściej spotykane karmy weterynaryjne. Przy wyborze karmy warto również zwracać uwagę na jej przeznaczenie – niektórzy producenci oferują karmy przeznaczone dla konkretnych ras psów, inni z kolei oferują produkty przeznaczone dla psów w różnej fazie życia (od szczeniąt aż po psich seniorów).

Karmy dla psa w zależności od wielkości


Najbardziej uniwersalny podział karmy uwzględnia wagę psa. W tym podziale karma przeznaczona jest na trzy kategorie: dla psów małych, których waga nie przekracza 10 kg, dla psów średnich, które ważą poniżej 25 kg oraz dla psów dużych, ważących ponad 26 kg. Wielkość psa ma również wpływ na dobór składników. Karma dla psów najmniejszych ma postać łatwych do pogryzienia granulek i musi obfitować w składniki, dostarczające psu energii. Małe rasy to rasy, które bardzo długo żyją, zatem w ich karmie powinny się pojawiać składniki, zapewniające im sprawność i wspierające ich w długowieczności. Psy średnie nie mają specjalnych wymagań ani pod względem zawartości składników, ani pod względem większego zapotrzebowania na energię. Jedynym wyjątkiem są psy średnie, które zostały wykastrowane – one potrzebują specjalnych rodzajów karmy o zmniejszonej kaloryczności. Karma dla psów średnich ma postać średniej wielkości granulek czy krokietów. Z kolei psy duże to psy, które żyją krócej niż pozostałe rodzaje psów, jednocześnie także są bardziej podatne na schorzenia stawów. Karma dla tych psów musi być odpowiednio zbilansowana (psy duże mają tendencję do tycia) oraz bogata w składniki korzystnie wpływające na psie stawy i kości.