Skip to content Skip to footer

Czym jest dermatoskopia?

Czerniak, czyli złośliwy nowotwór skóry, co roku atakuje kilkaset tysięcy ludzi w średnim lub starszym wieku. Badanie dermatoskopowe służy jak najszybszemu wykryciu tej choroby. Warto trzymać rękę na pulsie i zwracać uwagę na wszelkie zmiany pojawiające się na ciele.

Co to jest dermatoskopia?

Nieinwazyjne badanie dermatoskopowe to specjalistyczna analiza skórna, która trwa krótko i w żaden sposób nie zakłóca spokoju ani nie sprawia bólu. Nie jest tu więc konieczne znieczulenie czy też jakiekolwiek przygotowywanie się. Aby obejrzeć precyzyjnie skórę pacjenta i określić, czy występujące zmiany nie są nowotworowe, konieczne jest powiększenie oglądanego fragmentu ciała. Umożliwia to dermatoskop, czyli specjalny sprzęt medyczny o niewielkich rozmiarach, który może przypominać małą latarkę. Warto dodać, że dziś stosowane są nowoczesne wersje tych urządzeń. Zaawansowany technologicznie dermatoskop w postaci rejestratora foto umożliwia prześledzenie na monitorze zdjęć w wielokrotnym powiększeniu oraz zapisanie ich na dysku.

Na dermatoskopię powinny zgłosić się przede wszystkim osoby, które zauważyły u siebie jakąś niepokojącą zmianę. Warto też, by badali się ludzie z jasną karnacją oraz obciążeni genetycznie (występowanie nowotworu skóry wśród najbliższych krewnych). Czynnikiem ryzyka w przypadku czerniaka może być także poparzenie słoneczne w młodości lub nadmierny kontakt skóry ze słońcem. Warto wówczas badanie wykonywać co najmniej raz w roku.

Co określa badanie dermatoskopowe?

Podczas dermatoskopii lekarz dokładnie przygląda się wszystkim zmianom, prosząc także pacjenta o wskazanie tych, które wydają mu się najbardziej niepokojące (np. ze względu na swędzenie, krwawienie, znaczne zwiększenie rozmiaru itp.). Ich ocenę przeprowadza się przy zastosowaniu któregoś z obowiązujących schematów. Każdy z nich zawiera zestaw cech (np. kolor, kształt, rozmiar, występowanie stanów zapalnych itp.). Na tej podstawie lekarz może z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, czy u pacjenta pojawiło się dane schorzenie (przede wszystkim chodzi tu o czerniaka, ale dermatoskopia wykorzystywana jest również w przypadku podejrzeń występowania naczyniaków, rogowacenia łojotokowego, brodawek czy świerzbu). Trzeba jednak podkreślić, że badanie dermatoskopowe powinno być traktowane raczej jako przesiewowe lub uzupełniające, a nie diagnostyczne.

Leave a comment