Skip to content Skip to footer

Alzheimer, choroba XXI wieku

Rozwój medycyny i higieny doprowadziły do wydłużenia życia człowieka. Według różnych źródeł przykładowo w 1900 roku średnia długość życia Amerykanina wynosiła około 47 lat, obecnie średnią stanowi około 77 lat. Zanieczyszczenie środowiska oraz coraz szybsze tempo życia postawiły przed medycyną nowe wyzwania – oto pojawiły się na masową skalę choroby starczego wieku, które nie tylko są nieuleczalne, ale i bardzo kosztowne.

Alzheimer

Statystyki dla tej nieuleczalnej i prowadzącej do śmierci choroby są przygnębiające – szacuje się, że w roku 2030 jedna osoba na osiemdziesiąt pięć będzie cierpiała na to schorzenie. Prognoza nie wynika z tego, że choroba jest ekspansywna czy zakaźna, ale po prostu z faktu, że ludność się starzeje i ludzi w podeszłym wieku ciągle przybywa. Dodatkowo należy wspomnieć, że jest to choroba, której mechanizm do końca nie jest poznany, nie wiadomo jakie są jej przyczyny, od czego zależy tempo postępów, a także jak ją leczyć.

Alzheimer leczenie

Leczenie alzheimera, jak dotąd, jest jedynie objawowe. Pomimo nieustannie trwających na całym świecie badaniom, dostępnych jest pięć leków. Żaden z nich nie wpływa na opóźnienie rozwoju czy zredukowanie występujących objawów. Leczenie alzheimera to nie tylko farmakoterapia. Ponieważ osoby chore zdają sobie sprawę, że tracą dotychczasową sprawność umysłową, widzą swoje defekty, dobrą formą terapii jest nie pozwolenie, by zamknęli się w skorupie i na dobre wycofali się z życia publicznego. W tym celu organizowane są zajęcia psychospołeczne, które, co udowodniono, mają znaczny wpływ na poprawę nastroju chorego.

Czy w przypadku choroby alzheimer leczenie ma sens?

Najwłaściwszym sposobem na leczenie chorego jest opieka. Im bardziej otępienie postępuje, tym bardziej osoba chora staje się zależna od drugiej osoby. Pomoc musi być na każdym etapie adekwatna do stadium alzheimera. O ile na początku wystarczy obecność i wsparcie opiekuna podczas domowych prac, o tyle w końcowej fazie pomoc obejmuje m.in. leczenie odleżyn, dodatkowych chorób. Opieka nad chorym jest pracochłonna, wymaga sporych nakładów siły i odporności psychicznej. Chorym i ich rodzinom z pomocą mogą przyjść ośrodki dla chorych na alzheimera.

Ośrodki dla chorych na alzheimera

To wyspecjalizowane placówki, ze wszelkimi udogodnieniami (windy, brak barier dla wózków inwalidzkich, duże przestronne pokoje), w których profesjonalna kadra roztacza opiekę nad chorymi przez całą dobę.

Leave a comment