Skip to content Skip to footer

Grzybica? Poznaj jej prawdziwą przyczynę

Każdy kto miał kiedyś grzybicę, dobrze wie, że jest to schorzenie lubiące się nawracać. Ponadto jest ona w wielu przypadkach trudna do wyleczenia. Problematyczna jest szczególnie sytuacja, w której to nie wiadomo dokładnie, jaki rodzaj grzyba zaatakował skórę czy też paznokcie. Dlatego też tak ważne jest przeprowadzenie badania mikologicznego, dzięki czemu postawienie prawidłowej diagnozy jest znacznie łatwiejsze do osiągnięcia. To z kolei pozwala wdrożyć skuteczne metody leczenia. Pamiętajmy o tym, że za grzybicą mogą kryć się różne grzyby – pleśniowce, drożdżaki czy też dermatofity. Nie brakuje także grzybów egzotycznych, które zadomowiły się na nas podczas wycieczki zagranicznej. W najgorszej sytuacji są osoby, u których grzybica zdążyła się już mocno rozwinąć. Kiedy warto wykonać posiewy mykologiczne?

Grzybica paznokcia? Wykonaj badanie mykologiczne warszawa

Jeśli podejrzewamy u siebie grzybicę, nie ma co zwlekać, tylko jak najszybciej odwiedzić dermatologa. Im szybciej grzyb zostanie zniszczony, tym szybciej nastąpi poprawa i możliwe będzie pozbycie się pasożyta z naszej skóry czy płytki paznokcia. Nawet w trudnych przypadkach można osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty pod warunkiem, że zostanie postawiona prawidłowa diagnoza. Badanie mykologiczne jest więc konieczne do przeprowadzenia, jeśli liczymy na dobranie skutecznej metody leczenia. Posiewy mykologiczne pozwalają na rozpoznanie i zróżnicowanie rodzaju grzyba, który postanowił zadomowić się na naszej skórze.

Badania mykologiczne – na czym one polegają?

Badanie mykologiczne polega na pobraniu materiału z zakażonej grzybem tkanki skórnej czy paznokcia. Wszystko to przebiega szybko i sprawnie, a ponadto bezboleśnie. Zeskrobuje się tylko niewielką ilość skóry czy paznokcia, a następnie materiał umieszczany jest w wyjałowionym pojemniku. Kolejnym etapem jest zabranie go do laboratorium, gdzie wykonuje się jego hodowlę. Po około miesiącu dostępny jest wynik z wykazem zalecanych medykamentów. Antybiogram zawiera listę leków, na które ów grzyb nie jest odporny. Dzięki temu lekarz wie, co może przepisać pacjentowi w celu pozbycia się patogenów. Dzięki badaniom mikologicznym proces leczenia znacząco się skraca, a ponadto pacjent może liczyć na całkowite wyleczenie.

Warto wiedzieć, że badanie mykologiczne warszawa w klinice http://derm-est.pl/mykologia/ powinno być przeprowadzone co najmniej trzy razy. Zdarza się, że pierwsze wyniki z pierwszych posiewów mikologicznych mogą być ujemne. Ponadto badania mykologiczne przeprowadzane są także podczas leczenia grzybicy, w celu ocenienia skuteczności zastosowanej terapii.