Skip to content Skip to footer

Badania rezonansem

Badania diagnostyczne, takie jak rezonans magnetyczny są całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Rezonans nie wpływa na leczenie farmakologiczne, ani nie powoduje żadnych zmian biologicznych u osoby badanej.

Badanie odbywa się w pozycji leżącej. Pacjent kładzie się specjalnym stole, który wsuwany jest wewnątrz skanera rezonansu. Podczas badania pacjent ma ciągły kontakt z personelem medycznym.

Wygodnie i nieruchomo

Niezwykle istotną sprawą jest sama pozycja leżącego, która powinna być jak najbardziej komfortowa. Wiąże się to z tym, że podczas badania pacjent musi leżeć nieruchomo. Delikatne ruchy mogą spowodować, że na zdjęciu powstaną artefakty, a więc zniekształcenia obrazu uniemożliwiające poprawną jego interpretację.

Coś na uspokojenie

W przypadku osób, które mają klaustrofobię czasami wskazane jest podanie leków uspokajających, aby przeprowadzić badanie. Temperatura wewnątrz skanera może być wyższa, dlatego warto założyć lekkie odzienie wierzchnie. Podczas badania aparat wydaje charakterystyczne dźwięki, które nie powinny niepokoić pacjenta. Są one związane z prawidłowym działaniem urządzenia.

Kontrast dla lepszego kontrastu

Wykonanie badania niekiedy wiąże się z koniecznością przyjęcia dożylnego środka cieniującego. Ma on na celu uzyskanie lepszego kontrastu na zdjęciach. Warto zwrócić uwagę na to, że skład kontrastu różni się od tego, który jest podawany podczas badań rentgenowskich. Ten drugi jest oparty na jodzie.

Jak się przygotować do badania?

Rezonans magnetyczny nie wymaga specjalnego przygotowania się pacjenta do badania. Jednak zaleca się, aby odbyło się ono na czczo. Pacjent musi także zdjąć wszystkie przedmioty, które zawierają metal bądź jego opiłki. Może on zniekształcać obraz badania.

Pomimo że metoda należy do bezpiecznych, badania nie mogą być wykonywane przez niektóre osoby. Mowa tu o pacjentach, którzy mają rozruszniki serca, wszczepione zastawki czy implanty. Kobiet w ciąży również nie powinny być badane rezonansem, chyba że są to szczególne przypadki.